Edukacija udruga pacijenata o procjeni zdravstvenih tehnologija i Uredbi EU o procjeni zdravstvenih tehnologija (engl. health technology assessment, HTA)

HTA edukacije

U prosincu 2021. godine objavljena je Uredba Europske unije o procjeni zdravstvenih tehnologija. Uredba će pridonijeti poboljšanju pristupa inovativnim zdravstvenim tehnologijama, prvenstveno novim lijekovima ili njihovim novim indikacijama, kao i određenim medicinski proizvodima. Njome se osigurava i učinkovita uporaba ljudskih resursa i jača kvaliteta procjene zdravstvenih tehnologija u cijeloj Uniji.

Primjena Uredbe počinje 12. siječnja 2025., u cijelosti je obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama. Zajedničko djelovanje ostvaruje se u četiri osnovna područja: Zajedničke kliničke procjene, Zajednička znanstvena savjetovanja, Zdravstvene tehnologije u nastajanju kao i Dobrovoljna suradnja na području procjene zdravstvene tehnologije.

Važno je naglasiti da će u zajednički rad na EU razini biti uključeni i pacijenti oboljeli od određene bolesti te predstavnici udruga pacijenata, klinički stručnjaci u dotičnom terapijskom području te predstavnici stručnih društava kao i drugi relevantni stručnjaci za, primjerice, dotičnu vrstu zdravstvene tehnologije ili pitanja povezana s osmišljavanjem kliničkih studija.

Stoga je edukacija dionika na nacionalnoj razini od velike važnosti za učinkoviti doprinos pacijenata i kliničkih stručnjaka kako na EU razini, tako i u nacionalnom postupku procjene zdravstvenih tehnologija.

U rujnu i listopadu 2024. godine održane su edukacije udruga pacijenata u navedenom području. 

Na Regionalnom treningu za udruge pacijenata, održanom 19. rujna 2024. u Zagrebu, u organizaciji Hrvatskog saveza za rijetke bolesti, namijenjen voditeljima udruga s područja balkanske regije, koje u svom radu pružaju podršku oboljelima od rijetkih bolesti i njihovim obiteljima, dr.sc. Mirjana Huić, dr.med., stručnjakinja za HTA i HTA koordinator u Cochrane Hrvatska,  održala je predavanje o najvažnijim dijelovima Uredbe i sudjelovanju pacijenata u zajedničkom radu na EU razini, kao i na nacionalnoj razini, uz dinamičnu i konstruktivnu raspravu s polaznicima.

19. listopada 2024. dr. Huić održala je u Splitu Radionicu o procjeni zdravstvenih tehnologija, nakon 2. konferencije „Različita lica rijetkih i kompleksnih epilepsija“, u organizaciji udruge Dravet sindrom Hrvatska. Sama Konferencija održala se uz pokroviteljstvo Europske Referentne Mreže za rijetke i kompleksne epilepsije, ERN EpiCARE-a, sufinancirana od strane Europske Unije, Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Splitsko-dalmatinske županije, te u suradnji s Hrvatskom ligom protiv epilepsije i Hrvatskom udrugom za epilepsiju. Radni materijali podijeljeni su polaznicima unaprijed. 

Uz kratka predavanja (Što je procjena zdravstvenih tehnologija?; Uloga dionika – pacijenata/udruga i kliničkih stručnjaka/stručnih društava u postupku procjene zdravstvenih tehnologija; Uredba EU o procjeni zdravstvenih tehnologija), aktivan rad u skupini bio je vezan uz zajedničke kliničke procjene, zajednička znanstvena savjetovanja, uloge dionika u postupku utvrđivanja zdravstvenih tehnologija u nastajanju i dobrovoljnoj suradnji, uz primjere iz stvarnog života. 

Radionica je protekla u interaktivnoj razmjeni mišljenja, stavova, uz brojna pitanja i odgovore, te primjere iz stvarnog života, naglašavajući važnost i potrebu kontinuiranih edukacija u navedenom području.

 

Mirjana Huić,

Voditeljica za procjenu zdravstvenih tehnologija Cochrane Hrvatska