Ana Utrobičić: "Cochrane kolokvij iz perspektive koordinatora pretraživanja"

Cochrane kolokvij iz perspektive koordinatora pretraživanja

Ana Utrobičić

Bio je ovo moj drugi Cochrane Colloquium, a inače 23. po redu. Prvi put sam bila u Madridu 2011. godine i ostala iznenađena brojnošću sudionika, nizom zanimljivih izlaganja i raznovrsnošću radionica. Ni ovoga puta nije bilo drukčije. Štoviše, sudionici su bili još brojniji, izlaganja su održavana i u vrijeme ručka, a meni zanimljive radionice nije bilo lako odabrati jer su se mnoge od njih preklapale. Teškom sam mukom odabrala pet za koje sam smatrala da mi mogu biti od najveće koristi i nisam se prevarila. 

Radionice su bile izvrsne - konkretne i poticajne. Prva se odnosila na izazove u postavljanju pitanja i u izgradnji strategije za sustavne preglede koji se bave štetnim učincima lijekova. Druga je bila na temu točnosti dijagnostičkih testova, odnosno, sustavnih pregleda koji se bave takvim pitanjima. S obzirom da je takve radove teže pronaći, strategija pretraživanja je potpuno drukčija od one koja se postavlja za pronalaženje randomiziranih kontroliranih istraživanja, a koja se temelji na modelu PICO. Treća je radionica bila povezana s ovom i bavila se pitanjima recenzije strategija pretraživanja za tu vrstu sustavnih preglednih radova. To je iznimno važno pitanje jer je broj sustavnih pregleda koji počivaju na studijama o točnosti dijagnostičkih testova u velikom porastu, tako da je radionici nazočio i Paul Good iz uredničkog odbora. Preostale dvije radionice bile su jednako zanimljive i korisne. Jedna od njih bavila se pitanjem uporabe alata za tekstualnu analizu koji mogu biti vrlo korisni prilikom izgradnje složenih strategija pretraživanja, s obzirom na to da se takvim analizama na temelju početnog broja već poznatih članaka može dobiti učestalost pojavljivanja određenih riječi u tekstu, njihov međusobni odnos i slično. Druga je radionica bila posvećena projektu usklađivanja različitih sadržaja unutar Cochranea koji uključuje i anotiranje sustavnih preglednih radova u Cochrane knjižnici, za što je razvijen i poseban alat koji omogućuje dodjeljivanje anotacija i to po modelu PICO. To bi pak omogućilo pretraživanje baze sustavnih pregleda prema elementima na kojima se PICO temelji.

Pored radionica, plenarnih izlaganja i nekoliko svakodnevnih blokova kraćih izlaganja, odradila sam i dva sastanka, od kojih je jedan bio gotovo cjelodnevni. Radilo se o sastanku koordinatora pretraživanja kliničkih ispitivanja (Trials Search Co-ordinators' Meeting) čiji sam član. Pored toga, bila sam i na sastanku Information Retrieval Methods Group kojoj koordinatori pretraživanja pripadaju. I na jednom i na drugom sastanku mogle su se čuti važne informacije o najnovijim projektima te drugim važnim zbivanjima koja se tiču pojedinih skupina. Sve u svemu, intenzivno, naporno ali veoma korisno provedeno vrijeme u prekrasnom Beču.